Research Article |
| ![](/img/icon_oaccess.png) |
EEO. 2018; 17(3): 1644-1661 Farklı Fen Bilimleri Öğretmenlerinden Ders Alan 6. Sınıf Öğrencilerinin Fene Yönelik Bakış Açılarıİkbal Sarıduman, Oktay Bektaş, Mustafa Hamalosmanoğlu. Abstract | | | | Bu çalışmanın başlıca amacı farklı fen bilimleri öğretmenlerinden fen bilimleri dersi alan 6. sınıf öğrencilerinin fen bilimlerine yönelik bakış açılarının nasıl olduğunu belirlemektir. Bu çalışma, nitel araştırma desenlerinden biri olan fenomenoloji deseni kapsamında amaçlı örneklem seçilerek yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu 2015-2016 eğitim öğretim yılında güz döneminde Kayseri ili Talas ve Kocasinan ilçesinde bulunan üç farklı ortaokulda 6. sınıflarda öğrenim gören dört öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri yarı yapılandırılmış görüşme aracılığıyla toplanmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşmede demografik (üç adet) ve araştırma (on adet) sorularından oluşan görüşme formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde içerik analizi kullanılarak kod, tema ve kategoriler oluşturulmuştur. İç ve dış geçerlik ile iç ve dış güvenirlik çalışmaları yapılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre üç katılımcı fen bilimlerine yönelik olumlu bakış açısı sergilerken, bir katılımcı (Veli) olumsuz bakış açısı göstermiştir. Bu katılımcı olumsuz bakış açısı göstermesinin sebebini fen bilimleri öğretmeni olarak ifade etmiştir. Tüm katılımcılar feni sevdiğini ifade etmiştir. Örneğin, Fatma Fen derslerini seviyorum
demiştir. Bir katılımcı ise (Ayşe) fen bilimlerinin zor bir ders olduğunu belirtmiştir. Ali ve Veli ise fen bilimlerinin günlük yaşamla ilgili olduğunu düşünmüştür. Fen bilimlerine yönelik öğrencilerin olumlu bakış açıları geliştirmelerinin sağlanabilmesi için öğretmenlere yönelik sunulabilecek önerilerin belirtmesiyle çalışma sonuçlandırılmıştır.
|
|
|
|